Přejít na obsah | Přejít na hlavní menu

Měníme Vaše přání ve skutečnost

Smrkové dřevo

SMRK

Pro konstrukce a opláštění dřevostaveb používáme hlavně kvalitní, smrkové dřevo. Po dohodě se zákazníkem, přeje-li si pro svou dřevostavbu jiný druh dřeviny, je možné provést stavbu z materiálů dle jeho přání. Smrkové dřevo je však kvalitní, hojně používaný a léty zkušeností prověřený materiál hodící se k výrobě všech součástí dřevostaveb.

Vlastnosti smrkového dřeva:

Nejčastěji používaným dřevem pro stavební řezivo bývá smrkové dřevo. Má jednotnou, nažloutle bílou barvu, která pod vlivem slunečních paprsků časem tmavne. Poznáte ho podle dobře viditelných letokruhů a menších, barevně méně kontrastních suků, jichž má smrk oproti borovici více. Smrkové dřevo je lehké, pružné, s dlouhými vlákny. Dobře přijímá barvy, nejrůznější nátěry, lazury, mořidla a laky, díky měkkosti je jeho opracování velmi snadné. Hustota smrkového dřeva je ρ = 650 kg/m3.

Hlavní místa výskytu:

Původní areál rozšíření příslušníků tohoto rodu dřevin je chladnější pásmo severní polokoule, Eurasie i Severní Ameriky. Dnes se lesnicky pěstuje na celé mírné a chladnější části severní polokoule, ale jako okrasný strom se vyskytuje i na jižní polokouli (zejména v Austrálii a na Novém Zélandu).